Turystyka

Gdzie wypocząć?

Gmina Daleszyce. W harmonii z naturą

Przekonujemy do korzyści płynących z wizyt w naszych lasach i do zwiedzania okolicy na rozmaite sposoby: pieszo, rowerowo, ścieżką dydaktyczną czy tropem historycznym. Tym samym stworzyliśmy dla mieszkańców, jak i dla gości przybywających do naszej gminy spoza jej granic, mini-przewodnik po najciekawszych atrakcjach turystycznych. Jeśli nie uda nam się na skutek zagrożeń skorzystać z niego w najbliższym czasie, liczymy, że będzie dla Państwa motywacją na przyszłość. Zachęcamy, by korzystać z niego przez cały rozpoczynający się niebawem sezon turystyczny.

Gmina Daleszyce to malownicza przestrzeń położona w sercu regionu świętokrzyskiego; kilkanaście miejscowości otoczonych lasami chroni tutaj swoje naturalne walory i pozwala na całkowite oderwanie się od zgiełku dużego miasta. Jednocześnie bliskie sąsiedztwo ze stolicą województwa, Kielcami, ułatwia komunikację i sprawia, że na wyciągnięcie ręki jest wiele dodatkowych atrakcji.

Gdzie wybrać się na rodzinny spacer, co zobaczyć w wiosenny weekend, czym pochwalić się i co polecić osobom goszczącym w gminie Daleszyce? Oto kilka propozycji.

Cisowsko-Orłowiński Park Krajobrazowy

W lasach i na łąkach ziemi daleszyckiej znajdziemy bogactwo roślin i zwierząt, a najcenniejsze z nich chronione są w granicach Cisowsko-Orłowińskiego Parku Krajobrazowego. Występuje tu kilkadziesiąt rzadkich gatunków roślin i różnorodność fauny. Pozostałością pradawnej puszczy świętokrzyskiej są dwustuletnie buki, dęby i jodły. Niektóre z drzew mają status pomników przyrody, podobnie występujące w obrębie Parku odsłonięte skały z ery paleozoicznej czy dewońskiej, np. gołoborza w Niwach i skały wulkaniczne w Sierakowie. W głębszych partiach lasów schronienie znajdują sarny i jelenie, dziki, a nawet łosie i wilki. Do lokalnych żeremi powróciły bobry, ornitolodzy wypatrują tu ostatnich cietrzewi i chronionych zięb.

W czasach, gdy coraz trudniej znaleźć przyrodę nietkniętą ludzką ręką, w granicach Parku Cisowsko-Orłowińskiego znajdziemy takie wyjątkowe miejsca. To przede wszystkim Białe Ługi – największy w regionie świętokrzyskim rezerwat torfowiskowy. Jego nazwa pochodzi od białych kwiatów rosnącej tu wełnianki (ługi to natomiast w języku gwarowym bagniste łąki, tereny podmokłe). W rezerwacie można zobaczyć chronioną owadożerną rosiczkę, żurawinę błotną i storczyki, swoje siedlisko ma tu objęty ścisłą ochroną bocian czarny. Z tego uroczyska bierze początek jedna z najczystszych rzek w regionie - Czarna Staszowska oraz potok Trupień. Roślinność torfowiskowa chroniona jest również w niewielkim rezerwacie „Słopiec". We wschodniej  części Pasma Cisowskiego znajduje się rezerwat "Cisów im. prof. Z. Czubińskiego", utworzony w celu ochrony starodrzewia, a dodatkowym atutem rezerwatu jest malownicze ukształtowanie terenu poprzecinanego wąwozami. Najstarszym w okolicy jest rezerwat „Zamczysko" położony w centralnej części Pasma Orłowińskiego, który również chroni fragment lasu pierwotnego i cenny zabytek archeologiczny - wał kamienny sprzed dwóch tysięcy lat, który mógł być ułożony przez Celtów w celach kultowych.  

Nad wodę!

Zalew Borków to największy akwen w gminie Daleszyce i jedna z największych lokalnych atrakcji turystycznych. Każdego lata plaża nad zalewem gromadzi spragnionych odpoczynku urlopowiczów. Atutem kąpieliska jest molo i malownicze otoczenie: zalew jest otoczony lasem i deptakiem spacerowym.

Poza zalewem w Borkowie, wytchnienia nad wodą możemy poszukać także nad akwenem Wojciechów (Szczecno-Komórki) oraz nad licznymi stawami i malowniczo meandrującymi rzekami. Miasto Daleszyce położone jest w dolinie Belnianki (dopływ Czarnej Nidy). Podziwiana przez turystów, jak i kajakarzy jest rzeka Lubrzanka, w okolicach Sukowa do Lubrzanki wpada rzeka Warkocz, która uchodzi z południowego stoku Łysicy, a jej dolina została decyzją Komisji Europejskiej objęta na terenie gminy ochroną programu Natura 2000, ponieważ znajdują się tu rzadkie gatunki ptaków i ryb.

Pieszo i na przełaj

Przez miasto Daleszyce przebiega niebieski szlak turystyczny z Chęcin do Łagowa. Cały szlak ma długość 69km, na terenie gminy Daleszyce 24,5km; zaczyna się tutaj na wysokości przystanku MPK w Mójczy, biegnie przez góry Zalasną (321m n.p.m.) i Otrocz (372m n.p.m.), miejscowość Niestachów, górę Sikorzą (361m n.p.m.), Brzechów, miasto Daleszyce, Niwy, górę Września (373m n.p.m.), Górę Stołową (414m n.p.m.), Rezerwat Cisów, górę Włochy (427m n.p.m.) i miejscowość Widełki (tutaj z kolei zaczyna się szlak turystyczny żółty prowadzący do Szydłowa). Aktywną rekreację i smak adrenaliny proponują też organizatorzy cyklicznych biegów przełajowych organizowanych wiosną na terenie daleszyckich lasów.

Edukacja ekologiczna

Na terenie Cisowsko-Orłowińskiego Parku Krajobrazowego wyznaczono przyrodniczą ścieżkę dydaktyczną "Cisów - Góra Września - Daleszyce", o długości 10,5km. Jej przejście trwa ok. 5 godzin. Co zobaczymy i czego dowiemy się na tej trasie? Przystanki ścieżki dydaktycznej to: rezerwat przyrody „Cisów”; pomnik poświęcony pamięci Powstańców Styczniowych i Partyzantów II wojny światowej; „rumowisko skalne” – pomnik przyrody nieożywionej (część zbocza Góry Września); naturalne odnowienie jodłowe (stanowisko roślin chronionych i rzadkich); zadrzewienie śródpolne (rodzaje i ich rola); czynniki degradujące środowisko (dzikie wysypisko śmieci); zabytkowy małomiasteczkowy układ urbanistyczny z XVI – XIX w.; kościół parafialny p.w. św. Michała Archanioła w Daleszycach.

Szlaki rowerowe                     

Najpopularniejszą atrakcją dla cyklistów jest dziś Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, który na terenie gminy Daleszyce biegnie przez miejscowości: Suków, Marzysz, Kaczyn, Słopiec, Borków i Trzemosna. Szlak wiedzie w sumie przez pięć województw wschodniej Polski (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie), ma długość niemal 2tys. km, na terenie województwa świętokrzyskiego 203km. Ścieżka rowerowa została też udostępniona cyklistom wzdłuż nowo wybudowanej obwodnicy Sukowa i Daleszyc.

Przez gminę przebiegają też inne szlaki rowerowe: Kielce – Suków (czarny szlak, 10km); Suków – Pasieka( niebieski szlak, 40km); pętla wokół Daleszyc (czerwony szlak, 24km); Borków - Wojciechów – Słopiec – Borków (szlak łatwy, ok. 24 km).

 

Kielce – Suków (czarny szlak), który prowadzi przez Kielce Skocznię - Dyminy – Borki - Babie - Modrzewie – Suków;  szlak jest określony jako łatwy, ma nieco ponad 10km długości, można go pokonać w jedną godzinę.


Suków – Pasieka( niebieski szlak): dość trudny 40-kilometrowy szlak prowadzi przez Suków – Krajszczyznę - Niestachów - Papiernię - Kaczyn Zdrój – Kaczyn - Borków - Trzemosną - Ujny - Holendry - Leonów- Smyków - Łukową – Nastały - Cisów – Pasiekę; czas jego pokonania trwa ok. 5 godzin.

Pętla wokół Daleszyc (czerwony szlak): Daleszyce - Podkranów – Słopiec Rządowy – Niestachów – Brzechów (Nowiny – Pipały – Przygan) - Daleszyce; rodzaj szlaku łatwy, czas ok. 1,5-3 godzin, długość szlaku 24 km.


Zalew Belnianki – Zalew Pierzchnianka: Borków - Kaczyn Zdrój - Szkoda- Marzysz Pierwszy - Marzysz Młyn - Marzysz Drugi - Komórki- Wojciechów - Szczecno- Trzemosna - Słopiec Szlachecki - Słopiec- Słopiec Rządowy - Borków; rodzaj szlaku łatwy, czas ok. 4 godziny, długość szlaku 24 km.

Jeździectwo i „białe szaleństwo”

Ukształtowanie terenu gminy Daleszyce, w której łagodne wzniesienia sąsiadują z dolinami, sprzyja turystyce konnej. Jazdę można doskonalić pod okiem instruktorów w ośrodkach hippiki, zaawansowani w jeździectwie mogą z końskiego grzbietu na własną rękę zwiedzać okolicę, a dla tych, którzy od jazdy wierzchem preferują inne przejażdżki, proponujemy bryczki i sanie, dostępne w niektórych ośrodkach wypoczynkowych i gospodarstwach agroturystycznych.

Ziemia Daleszycka ma swój niewątpliwy urok także zimą. Wtedy dla początkujących i zaawansowanych miłośników białego szaleństwa otwiera się Ośrodek Narciarski w Niestachowie. Stok rozciąga się na zboczu góry Otrocz (372 m n.p.m.), znajdują się tu łagodne trasy o długości od 80 do 450m i powierzchni 4 ha. Na szczyt dostaniemy się wyciągami orczykowymi, jest też przedszkole narciarskie dla początkujących. W pobliżu zlokalizowana jest wypożyczalnia sprzętu, ośrodek obsługuje szkoła narciarska z instruktorami narciarstwa i snowboardingu.

Lokalne imprezy

O atrakcyjności gminy Daleszyce świadczą również cykliczne imprezy, które gromadzą co roku mieszkańców i gości na wspólnej zabawie i kultywowaniu lokalnych tradycji. Największą imprezą jest dwudniowy daleszycki Jarmark na św. Michała, organizowany na przełomie września i października; w pierwszym dniu prezentują się lokalne zespoły śpiewacze, w drugim – organizowane są atrakcje, których zwieńczeniem jest występ „gwiazdy wieczoru”.

Podczas Jarmarku przyznawane są Złote Wagi, nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Daleszyce, który w ten sposób honoruje działania na rzecz promocji gminy. Na swoje nagrody mogą też liczyć przedstawiciele świata kultury, którzy corocznie spotykają się na podsumowaniu roku kulturalnego w gminie Daleszyce, czyli tzw. Cecyliadzie.

Do kalendarza imprez na dobre wpisał się „Dzień Dziecka”, w którym to najmłodsi pokazują swoje talenty i bawią się na ogromnym placu zabaw. Bogactwo kulturalne i obrzędowe gminy prezentowane jest podczas corocznych Dożynek Gminnych. Tradycyjnie jest to podsumowanie letnich zbiorów i okazja, by podziękować rolnikom za ich ciężką pracę. To także widowiskowe święto z prezentacją i obtańcowaniem wieńców dożynkowych.

W każdym sołectwie, od początku lata do jesieni niemal co tydzień można bawić się na lokalnych festynach, podpatrzeć, co sołectwa mają do zaproponowania zwiedzającym, spróbować lokalnych przysmaków. Imprezy niejednokrotnie mają już swoje tematy przewodnie, jest np. festyn jagodowy w Smykowie, grzybowy w Niwach czy biesiada miodowa w Widełkach.

Historia i zabytki

O bogactwie historycznym i kulturalnym gminy świadczą jej zabytki oraz długa i burzliwa przeszłość. Pierwsze wzmianki o Daleszycach pochodzą już z 1221r. z kronik Jana Długosza. Położone na starym trakcie komunikacyjnym były osadą książęcą, a za sprawą nadań królewskich stały się wsią biskupów krakowskich. W 1569r. Daleszyce otrzymały prawa miejskie, które jednak zostały im zabrane w 1869r. za pomoc powstańcom styczniowym, a przywrócone w 2007r. Dramatyczne dzieje osady przypadły na lata wojny ze Szwedami oraz na rok 1880, kiedy pożar strawił niemal wszystkie domostwa. Po raz drugi Daleszyce spłonęły w 1944r, z rąk hitlerowców, w odwecie za działania partyzanckie. Burzliwa historia zostawiła w Daleszycach swoje ślady. W stolicy gminy warto obejrzeć zespół kościoła parafialnego pw. Św. Michała, cmentarz z kaplicą, kapliczkę przydrożną pw. św. Jana Nepomucena (przy drodze na Górno), a także cały układ urbanistyczny Daleszyc z XVI-XIXw.

W gminie stoją jeszcze liczne drewniane budynki, które świadczą o bliższej lub dalszej historii poszczególnych miejscowości. Są też inne perełki architektury, a nawet legenda… W Słopcu Rządowym warto zobaczyć dwór i pozostałości młyna wodnego. W Szczecnie – ruiny zespołu dworskiego. W Cisowie – kościół parafialny św. Wojciecha, w którym stoi figura św. Michała Archanioła przydeptującego diabła. Z figurą wiąże się legenda, która głosi, że diabeł w cisowskim kościele pojawił się, ponieważ przeszkadzał w budowie kościółka w 1758r. Budowa trwała prawie pół wieku, ponieważ diabeł nocami obracał wszystko, co powstało, w gruz, ale w końcu mieszkańcy zaczaili się na licho, schwytali je i zamurowali w świątyni. Do dziś diabła można w kościele oglądać pod stopą zwycięskiego archanioła.

Cisów ma też swoją bogatą historię: kościół i okoliczne lasy były schronieniem partyzantów i powstańców. Na tę pamiątkę w kościele znajduje się obraz Matki Bożej AK-owskiej Cisowskiej oraz tablice poświęcone partyzantom AK z oddziału „Wybranieckich", których mieszkańcy Cisowa wspierali chlebem i schronieniem. W okolicy kwaterowali też m.in. generałowie Powstania Styczniowego Marian Langiewicz, Józef Hauke-Bosak, pułkownicy Dionizy Czachowski i Karol Kalita-Rębajło ze swymi żołnierzami.

Zostań dłużej!

Odkrywanie uroków ziemi daleszyckiej może stać się wspaniałą przygodą, dla której warto zatrzymać się na terenie gminy na dłużej. Bazy noclegowej nie brakuje; otwarte dla gości są hotele, ośrodki wypoczynkowe i kilkadziesiąt gospodarstw agroturystycznych, w których nie tylko odpoczniemy, ale też odkryjemy lokalne tradycje, podejrzymy gospodarski obrządek, spróbujemy regionalnej kuchni i rozsmakujemy się w przyrodzie.

Stali bywalcy, zwłaszcza zmęczeni zgiełkiem życia miejskiego, nazywają naszą gminę „oazą wypoczynku”, w której znaleźć można harmonię między relaksem a bodźcami zewnętrznymi. W lasach znajdziemy enklawy ciszy i czystego powietrza, a wędrując dalej zachwycimy się licznymi zabytkami kultury czy miejscami pamięci narodowej. Takiego pogodzenia wrażeń w granicach naszej gminy gorąco Państwu życzymy.

 

Do daleszyckiej krainy zapraszają:

GOSPODARSTWA AGROTURYSTYCZNE:

BORKÓW:

1. Agroturystyka Greenwood
STANISŁAW I IRENA DYGAS
Borków 62, 26-021 Daleszyce
Tel.041/317-19-59
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
www.greenwood.wczasywpolsce.pl

2. Stanisław Dudek
Borków 67,  26-021 Daleszyce
Tel kom. 531-400-611
Tel kom. 511-910-634
www.dudek.infoturystyka.pl 

3. Zofia Zieja
Borków 107, 26-021 Daleszyce
Tel.041/317-16-76
Tel. kom. 605-592-910

4. Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy "Afor"
Borków 64, 26-021 Daleszyce
Tel. 041/317-11-71
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

5. Zajazd Mistrz i Małgorzata
Borków 113, 26-021 Daleszyce
Tel. kom. 605-050-251

6. Hotel "Patver"
Borków, 26-021 Daleszyce
Tel. 41/317-11-08,
Tel. kom. 530-005-910
Tel. kom. 664-322-311
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

7. Ośrodek Jazdy Konnej "Amazonka"
Borków 68, 26-021 Daleszyce
Tel. 41/317-19-92

8. Małgorzata i Mieczysław Gwizda
Borków 110, 26-021 Daleszyce
Tel. 41/317-16-57
Tel. kom. 886-553-003
Tel. kom. 607-063-418
www.wczasywpolsce.pl

BRZECHÓW:

9. Maria Witkowska
Brzechów 40, 26-021 Daleszyce
Tel. kom. 792-738-170

CISÓW:

10. Kazimierz Klimek
Cisów 82, 26-021 Daleszyce
Tel. 041/353-52-07

11. Ewa Ostrowska "Leśny Dworek"
Cisów 102A, 26-021 Daleszyce
Tel. kom. 693-729-117
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

12. Edyta i Zbigniew Zemsta "BÓR"
Cisów 115, 26-021 Daleszyce
Tel. 41/312-75-41
Tel. kom. 604-751-450
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
www.bor.wczasywpolsce.pl

KACZYN:

13. Adam i Małgorzata Wysoccy "Pod lasem"
Kaczyn 15B, 26-021 Daleszyce
Tel. 41/317-19-61
Tel. kom. 512-027-120
Tel. kom. 508-181-207
Tel. kom. 505-131-765
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
www.podlasem.wczasywpolsce.pl

KRANÓW:

14. Anna Struszyńska Farma Ekologiczna "Anatolka"
Kranów 41C, 26-021 Daleszyce
Tel. 41/307-23-49
Tel. kom. 694-668-787
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

MÓJCZA:

15. Mirosława Herman Dom Gościnny "Przedmieście"
Mójcza 60A, 26-021 Daleszyce
Tel. 41/361-88-85
Tel. kom. 604-505-240
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

NIESTACHÓW:

16. Honorata Michalska "Zacisze"
Niestachów 265, 26-021 Daleszyce
Tel. 41/302-12-60
Tel. kom. 663-307-539
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
www.agroturystyka-zacisze.pl

PODMARZYSZ:

18. Piotr Jankowski "Wiejski Raj"
Podmarzysz 4E, 26-021 Daleszyce
Tel. 41/317-14-15
Tel. kom. 503-861-078
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
www.wiejskiraj.wczasywpolsce.pl 

19. Janina Mikołajczyk
Podmarzysz 7, 26-021 Daleszyce
Tel. kom. 694-834-941
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

SUKÓW:

20. Sosnowy Dworek
Suków 232A, 26-021 Daleszyce
Tel. 41/307-35-87
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
www.sosnowydworek.pl 

21. Hotel "Korbowa Koliba"
Suków 196, 26-021 Daleszyce
Tel. 41/307-38-58
Tel. kom. 666-818-170
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
www.korbowakoliba.pl 

SZCZECNO:

22. Hotel La Cucina Italiana
Szczecno 162C, 26-015 Pierzchnica
Tel. kom. 508-292-408
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

WIDEŁKI:

23. Barbara Jaroń "U Barbary"
Widełki 55, 26-021 Daleszyce
Tel. kom. 604-424-323

24. Czesław Dunajski
Widełki 66, 26-021 Daleszyce
Tel. kom. 665-765-923
www.wczasywpolsce.pl 

25. Ewa Adwentowicz
Widełki 66B, 26-021 Daleszyce
Tel. kom. 507-056-950
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
www.adwentowicz.infoturystyka.pl

WÓJTOSTWO:

26. Maria Kamińska "Torfowisko"
Wójtostwo 27B, 26-021 Daleszyce
Tel. 41/307-22-34
Tel. kom. 532-807-460
Tel. kom. 532-807-461
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
www.torfowisko.infoturystyka.pl 

27. Irena Lizis
Wójtostwo 27C, 26-021 Daleszyce
Tel. 41/307-27-44
Tel. kom. 664-824-257
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
www.lizis.wczasywpolsce.pl

agroturystyka

 

Stoki narciarskie

Czynne stoki narciarskie:

 

Przyroda

Szlak Przygody

Największym atutem turystycznym gminy Daleszyce jest jej nieskażona niczym przyroda.

natura2000.jpg  

Ziemia Daleszycka której znaczną część zajmuje Cisowsko - Orłowiński park krajobrazowy urzeka pięknem krajobrazów. Jest  wymarzonym miejscem dla miłośników przyrody, wycieczek szkolnych, zajęć terenowych, a także wycieczek rodzinnych. Tu wśród lasów i pól można poznać prawdziwe piękno ojczystej przyrody.

  Cisów

Urozmaicona rzeźba terenu - liczne pasma wzniesień podzielone malowniczymi dolinami, duże kompleksy leśne z bogatą florą i fauną, rozległe łąki liczne pamiątki historyczno-kulturowe sprawiają, że obszar Cisowsko-Orłowińskiego Parku Krajobrazowego jest jednym z najciekawszych w regionie.

turystyka1 

Bezcennym skarbem są na terenie gminy lasy, stanowiące ponad połowę jej powierzchni.  Drzewostan cechuje duże zróżnicowanie siedliskowe, gatunkowe i wiekowe. Gatunkiem dominującym są sosna i jodła. Dobrze zachowane, liczące niekiedy powyżej 200 lat drzewostany o dużym stopniu naturalności, będące pozostałością pradawnej Puszczy Świętokrzyskiej objęto ochroną w rezerwatach leśnych.

turystyka2
 

Na terenie gminy Daleszyce znajduje się: 3 rezerwaty przyrody i 13 pomników przyrody:

Rezerwat "Cisów im. prof. Z. Czubińskiego"  znajduje się we wschodniej  część i Pasma Cisowskiego) oraz "Zamczysko" (centralna część Pasma Orłowińskiego).

Położony jest na mocno pofałdowanym, poprzecinanym wąwozami terenie zajmuje powierzchnię 40, 58 ha. Został utworzony w celu ochrony fragmentów lasu pierwotnego. Drzewostan stanowią piękne jodły, buki i dęby, mające ponad 150 lat.

 

Rezerwat "Zamczysko" jest jednym z dwóch rezerwatów Parków Krajobrazowych Gór Świętokrzyskich, w którym zabroniona jest jakakolwiek ingerencja człowieka. Porastają go stare buki, jodły, klony, grabie , dęby i jawory. Niektóre okazy mają ponad 200 lat. Na terenie rezerwatu znajduje się cenny zabytek archeologiczny - wał kamienny sprzed dwóch tysięcy lat, ułożony jak się przypuszcza przez Celtów w celach kultowych.

  

U podnóża Pasma Cisowskiego znajduje się, otoczony ze wszystkich stron lasami, torfowiskowo-bagienny rezerwat przyrody "Białe Ługi". Ma powierzchnię 408,44 ha. Został utworzony dla ochrony rozległego, naturalnego kompleksu śródleśnych torfowisk z licznymi gatunkami roślin chronionych i rzadkich, do których zaliczyć można: wątlika błotnego, żurawinę błotną, borówkę bagienną, modrzewnicę zwyczajną, wełniankę, rosiczki okrągło- i długolistną oraz liczne storczyki. Roślinność torfowiskowa chroniona jest również w niewielkim, liczącym 8,18 ha rezerwacie "Słopiec".

 

W lasach i na torfowiskach żyje wiele gatunków zwierząt, w tym wiele gatunków chronionych i rzadkich. Teren Cisowsko-Orłowińskiego Parku Krajobrazowego wybrano do reintrodukcji  bobra europejskiego, który do niedawna był w Polsce gatunkiem ginącym. Mimo szkód wyrządzanych przez te zwierzęta, zwiększenie liczebności tego gatunku należy uznać za wielki sukces ekologów.

jelenie 

W Cisowsko-Orłowińskim Parku Krajobrazowym nie brak również ciekawych obiektów przyrody nieożywionej o wyjątkowej randze i znaczeniu w skali krajowej do których zaliczyć można wychodnie skał wulkanicznych w Widełkach, Zalesiu i Sierakowie

 

Gmina Daleszyce jest obszarem, na którym mieszkańcy Kielc oraz goście spoza regionu znajdą wyśmienite warunki do wypoczynku i uprawiania turystyki. Posiadamy dwa zbiorniki wodne: Wojciechów w Szczecnie oraz Borków (zbiornik został odbudowany po powodzi w 2001r.). Dobrze rozwinięta jest także sieć ośrodków wypoczynkowych, gospodarstw agroturystycznych oraz innych, gdzie można ciekawie i miło spędzić czas. Co roku powstają kolejne.

Pokaz kucy szetlandzkich w Niestachowie

Przebiegające przez gminę szlaki turystyczne żółty i niebieski oraz ścieżka dydaktyczna  "Cisów - Góra Września - Daleszyce") stanowią doskonałą bazę do prowadzenia edukacji ekologicznej

Jak dojechać ?

Mapa dojazdowa do centrum gminy - Daleszyc.

Aby zmienić parametry obrazu kliknij w odpowiednią ikonkę na mapie. 

Przejdź na stronę Google Maps aby precyzyjniej dostosować parametry mapy

Aktualny stan pogody:

Click for Kielce, Poland Forecast


Dzisiaj jest: 13 kwietnia 2024 Imieniny: Ida, Hermenegilda, Przemysław

narodowy-spis-2021

czyste-powitrze

logo-korpus

zakladka-koronawirus2-www

odpady2013pomoc-prawna-kolumna

aplikacja-blisko-baner

esesja logokielce-raj-dla-dzieci-logo

Projekty współfinansowane
ze środków Unii Europejskiej

flaga-unii

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne
Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego

logo zit kof

Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Daleszyce

Lokalny Program Rewitalizacji

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

pgn

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

mgops

logo-mgops-swiadczenia

Biuletyn Informacji Publicznejepuap2
 

Linki

zlobek-logo

geoportal-kielce

wrota-swietokrzyskie x

logo bialelugi X

Swietokrzyskie-link

Powiat kielecki logo-link

pup kielce-logo

sodr modliszewice logo

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa logo

Statystyki odwiedzin

12606884