Powiat kielecki i miasto Kielce znalazły się na liście 38 powiatów i miast, które od soboty zostaną objęte czerwoną strefą. Pozostała część Polski znajdzie się w strefie żółtej, a to oznacza wprowadzenie wielu obostrzeń. Zmiany wejdą w życie już od najbliższej soboty 10 października.
- Wprowadzamy politykę zero tolerancji dla osób nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski podczas czwartkowej konferencji prasowej. Od soboty, 10 października obowiązek zasłaniania ust i nosa będzie wprowadzony zarówno w strefie żółtej, jak i czerwonej.
Z tego obowiązku zwolnione będą wyłącznie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający ich niepełnosprawność. - Od soboty trzeba będzie się wylegitymować zaświadczeniem potwierdzającym takie dolegliwości bądź dysfunkcje. Będziemy bardzo rygorystycznie podchodzić – jako funkcjonariusze – do obowiązku zasłaniania ust i nosa – zapewnił gen. insp. Jarosław Szymczyk podczas konferencji prasowej i dodał, że w każdym przypadku naruszenia przepisów to policjant będzie decydował, czy ograniczy się do pouczenia, nałoży mandat, czy złoży wniosek o ukaranie lub wniosek do inspekcji sanitarnej o wdrożenie postępowania administracyjnego.
W strefie czerwonej pojawi się nowe obostrzenie – ograniczenie działalności restauracji, pubów i barów do godziny 22.00. Wprowadzone będą też nowe limity osób biorących udział w zgromadzeniach, w tym w przyjęciach rodzinnych – w strefie zielonej do 100 osób, w strefie żółtej do 75 osób, a w strefie czerwonej do 50 osób. - Jeśli chodzi o ograniczenie do 50 osób w strefie czerwonej, to obostrzenie to wejdzie z tygodniowym vacatio legis, tak żeby dać możliwość przeniesienia tej imprezy, przeorganizowania, by nie wprowadzać obostrzenia z piątku na sobotę i zaskakiwać wszystkich - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
Utrzymany zostaje zakaz prowadzenia dyskotek i klubów nocnych. Jeśli chodzi o lokale gastronomiczne, to zarówno w strefie żółtej, jak i w strefie czerwonej, wewnątrz przebywać może jedna osoba na cztery metry kwadratowe. Dodatkowo w strefie czerwonej restauracje, bary i inne lokale gastronomiczne będą mogły pracować w godzinach od 6 do 22, z wyjątkiem dostawy żywności i produktów wydawanych na wynos. Obowiązek zakrywania nosa i ust do chwili zajęcia stolika zarówno wewnątrz lokali, jak i w ogródkach, obowiązuje w całym kraju. Obsługa również musi zasłaniać usta i nos.
Nie wprowadzono dodatkowych obostrzeń w strefach żółtych i czerwonych w kwestii handlu. Podczas zakupów jest obowiązek zasłaniania ust i nosa. Należy też dezynfekować ręce lub nosić rękawiczki. Nic też nie zmieniło się w kwestii zakładów kosmetycznych i fryzjerskich. Wewnątrz może przebywać tylko obsługa i obsługiwani klienci.
W siłowniach na terenie strefy czerwonej może przebywać jedna osoba na dziesięć metrów kwadratowych, a w strefie żółtej jedna osoba na siedem metrów kwadratowych. Zarówno w strefie czerwonej, jak i w strefie żółtej w kinie może być 25 procent publiczności. Należy też zachować 1,5 metra odstępu między widzami, którzy muszą oczywiście zakrywać usta i nos. Wesołe miasteczka, parki rozrywki lub parki rekreacyjne muszą zawiesić działalność w strefach czerwonych, a w strefach żółtych może w nich przebywać jedna osoba na dziesięć metrów kwadratowych.
Działalność hotelarska nie zostaje wyłączona w żadnej ze stref. Bez zmian pozostał też transport lotniczy. W samolocie trzeba zasłaniać usta i nos, a także dezynfekować ręce. Dodatkowo samoloty muszą być dezynfekowane zgodnie z obowiązującymi jak dotychczas przepisami.