W tym roku, ze względu na trwający stan epidemii, w gminie Daleszyce znacznie skromniej, niż dotychczas, organizowane są najważniejsze wydarzenia integracyjne i kulturalne. Należy do nich zaliczyć coroczne „święto plonów”. Obchody odbyły się 23 sierpnia w kościele pw. św. Michała Archanioła w Daleszycach. Choć zabrakło tradycyjnego pochodu ulicami miasta i konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, to jednak mieszkańcy gminy mieli możliwość w uroczystej atmosferze podziękować za zbiory.
Z okazji dożynek odprawiona została msza święta dziękczynna za plony, na której – zgodnie ze staropolską tradycją – poświęcony został chleb wypieczony z tegorocznych zbóż zebranych w lokalnych gospodarstwach. Za trud rolników dziękował burmistrz Dariusz Meresiński: – Dożynki to szczególny moment, w którym świętujemy symbolicznie zwieńczenie Waszej pracy. Rolnikom, a także ich rodzinom należą się nasze podziękowania, bo wiemy, że to zajęcie wymaga wielu poświęceń. Życzę, abyście zawsze znajdowali wsparcie w swojej pracy i spotykali się z należnym szacunkiem - podkreślił burmistrz.
Starostami dożynek byli: Ewelina Miernik, sołtys Kranowa oraz Wacław Pawlik, sołtys Niw. Do świątyni wniesiony został również wieniec dożynkowy przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Daleszyc.
Podczas nabożeństwa burmistrz złożył również życzenia z okazji piątej rocznicy mianowania księdzu proboszczowi Tadeuszowi Cudzikowi, który w 2015 roku objął daleszycką parafię. Oprawę mszy przygotowała daleszycka Orkiestra Dęta, a po nabożeństwie odbył się koncert zespołu Strauss Ensemble z sopranistką Marzeną Trzebińską, na który również zaproszeni zostali mieszkańcy gminy Daleszyce. Proboszcz parafii, dziękując za występ, zwrócił uwagę, że usłyszeliśmy piękne utwory o miłości czy przyjaźni, czyli nieprzemijających wartościach, jakimi powinniśmy się kierować w życiu.
Magdalena Włodarska