Rekordowo! Kilka tysięcy osób uczestniczyło w tegorocznej edycji Jarmarku na Św. Michała

Opublikowano: poniedziałek, 12, październik 2015 09:13

Jarmark daleszycki dawniej i dziś

Goście na targu kupowali, targowali, smakowali…Było tłoczno, gwarnie i zabawnie, jak na jarmark daleszycki przystało. Impreza odbyła się 26-27 września na rynku w Daleszycach. Towarzyszyły jej liczne atrakcje: bogactwo smaków regionalnych potraw, wypieków i nalewek, ciekawy program artystyczny i widowiska oraz wspaniałe koncerty. Gwoździem programu był występ grupy Jędrusie i prawdziwe muzyczne show w wykonaniu zespołu Pectus.

- Podczas jarmarku rynek w Daleszycach wypełniony był po brzegi - mówi Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce Dariusz Meresiński - Dotarły do mnie bardzo pozytywne sygnały od mieszkańców, którzy stwierdzili, że tak udanej imprezy na Św. Michała jeszcze nie było. Kieruję gorące podziękowania do organizatorów: Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Daleszyckiej i Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury za kultywowanie tych wspaniałych tradycji jarmarcznych, za trud i ogromny wkład pracy w przedsięwzięcie. Słowa uznania dla niezawodnych sponsorów, podziękowania dla kół gospodyń wiejskich, małych i dorosłych artystów, pomocnych strażaków OSP z Mójczy i wszystkich osób zaangażowanych w organizację tego niezwykłego wydarzenia.

Jarmarki Daleszyckie to jedno z najstarszych w Polsce tradycyjnych spotkań handlowych. Nadane zostały miastu jako przywilej w 1569 roku. Dobrodziejstwo to było szczególnym wyróżnieniem dla nowo ustanowionego przez Króla Zygmunta Augusta miasteczka. Ówcześnie Daleszyce słynęły z targów, na które do miasta ściągały tłumy kupców i handlarzy z całego regionu. - Dziś wracamy do tej tradycji i towarzyszących jej zwyczajów - mówi Halina Kapuścińska, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Daleszyckiej - Następuje reaktywacja imprezy promującej i rozsławiającej gospodarność mieszkańców Miasta i Gminy Daleszyce.

Sobota kolorowych jarmarków

Sobotnia zabawa, choć w niesprzyjającej aurze, odbyła się pod hasłem „Kolorowych Jarmarków” oraz folkloru i kulturowego dziedzictwa ludowego. Szary krajobraz pomalowały na żółto i na niebiesko dzieciaki z zespołu Wybranieccy piosenką „Chodź pomaluj mój świat”. Na scenie wystąpiła gościnnie Kapela Świętokrzyska oraz zespoły ludowe: Dalmarianki, Zespół Pieśni Ludowej z Marzysza i Kumotry. Zakręciły się przed sceną kolorowe pasiaki, usłyszeliśmy ludowe przyśpiewki i gawędy. O tym, że „jak dioboł ni może, to babę wyśle” przekonała nas Marianna Śmiłowska. Gwarę świętokrzyską w wierszach, w mistrzowskim wykonaniu, zaprezentowały także dzieci ze Szkoły Podstawowej w Daleszycach. Mateusz Golmento rozbawił publiczność „rozprawką o robokach”, a Ania Lizis o diable.

Jarmark w nowej odsłonie

W niedzielę odbyła się prezentacja tego, co działo się w Daleszycach dawniej i tego co dzieje się dziś w handlu, rzemiośle, sztuce i kulturze. Zgodnie z myślą przewodnią imprezy „Jarmark Dawniej i Dziś” historia przeplatała się ze współczesnością, tradycja z awangardą, a gwara z nowomową. Dalmarianki na ludowo powitały mieszkańców gminy i przybyłych gości, których następnie Wiktor Tarłowski chwycił za serce piosenką „What a wonderful world” a legendarne czarownice z Wybranieckich oczarowały swoim urokiem, kończąc blok występów wokalnych. Doskonałe połączenie tradycji z nowoczesnością obserwowaliśmy także w występach tanecznych i instrumentalnych. Był barwny krakowiak i hip hop w wykonaniu małych tancerzy ze Szkoły Podstawowej w Słopcu. Zagrała gitara elektryczna w rękach Michała Barana a prawdziwy popis wirtuozerii na skrzypcach dała 5-letnia Zuzia Błaszczyk wraz z zespołem „Małe Skrzypeczki”. Wysłuchaliśmy także wspaniałego koncertu Orkiestry Dętej z Daleszyc i wokalistów z lokalnego gimnazjum.

Dawniej w Daleszycach sprzedawano konie dziś handluje się samochodami, co z kolei pokazane zostało w humorystycznym widowisku litkup i auto-handel. Zgodnie z jarmarcznym zwyczajem odbyło się też karne wyprowadzenie złoczyńcy z miasta z beczką na głowie. Niegdyś targi były także swoistym miejscem wymierzania kary. Może i dziś taka beczka wpłynie na wyobraźnię niejednego wandala przed wyrządzeniem krzywdy lub szkody. Kto wie?

Niedzielne wydarzenie uświetniły gwiazdy wieczoru: kapela folkowa Jędrusie i gwiazda muzyki pop - zespół Pectus, w międzyczasie zabłysnęły Kryształki. Spektakularny koncert obejrzało ponad 3 tyś. osób zgromadzonych wokół sceny.

Rozdano Złote Wagi

Tradycyjnie podczas jarmarku rozdane zostały Złote Wagi - honorowe nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Daleszyce przyznawane za inspirowanie i promowanie osiągnięć w dziedzinie przedsiębiorczości oraz twórczości artystycznej, a także upowszechnianie i ochronę kultury. Tegorocznymi laureatami konkursu zostali: ksiądz Bogusław Bochenek w kategorii człowiek roku senior, Kornelia Kanclerz w kategorii człowiek roku junior. Za najlepsze wydarzenie roku uznano prace twórczą Orkiestry Dętej z Daleszyc, firmą roku została spółka Aureus Leasing.

Listy gratulacyjne wręczyli zwycięzcom Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce Dariusz Meresiński oraz Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Piotr Żołądek.

Moc atrakcji plenerowych

Na odwiedzających jarmark czekało mnóstwo atrakcji na stoiskach targowych: kiermasz rękodzieła i sztukiludowej, warsztaty tkactwa, hafciarstwa, decoupage’u. Panie z kół gospodyń wiejskich prezentowały swój kunszt kulinarny i promowały regionalne potrawy. Na rynek zawitał także kataryniarz, a najmłodszych uczestników bawiło gigantyczne wesołe miasteczko. Zarówno w czasach dawnych jarmarków, jak i dziś Daleszyce szczyciły się i szczycą z rzemiosł takich, jak: kamieniarstwo, rzeźnictwo (dziś przetwórstwo mięsne) piekarnictwo czy bartnictwo. Swój kilkudziesięcioletni dorobek prezentowały na jarmarku m.in. firmy: FURMANEK RENEWAL Sp. z o.o. S.K.A., Przetwórstwo Mięsa Zychowicz, Zakład Piekarniczy Halina Siwonia oraz Gospodarstwo Pasieczne Bee-Hapis z Brzechowa, dzisiejszy biznes samochodowy reprezentowała firma Aureus Leasing Sp. z o.o.

Tegoroczna IX edycja jarmarku była niezwykłą manifestacją spójności i odmienności czasów zeszłych i dzisiejszych, wywodzącą się ze wspólnej daleszyckiej historii, której siła jest w handlu. Jarmarki były i jak mogliśmy się przekonać nadal są, nie tylko miejscem zaopatrzenia w żywność i dobra wszelakie, ale także miejscem spotkań towarzyskich, wymiany doświadczeń i informacji. Mają swoją rangę, swój charakter, język, swoją muzykę i koloryt.

Impreza sfinansowana została ze środków Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Daleszyckiej pozyskanych zarówno z dotacji, jak i od sponsorów, a także z projektu Poznajemy Smaki i Tradycje Ziemi Daleszyckiej (w ramach programu Góry Świętokrzyskie Naszą Przyszłością) prowadzonego wspólnie z Miejsko Gminnym Ośrodkiem Kultury.

Organizatorzy dziękują sponsorom za wsparcie finansowe oraz gospodarzowi Miasta i Gminy Daleszyce Burmistrzowi Dariuszowi Meresińskiemu za pomoc w organizacji imprezy.

Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy wspomogli organizację IX Jarmarku na św. Michała w Daleszycach:
1.    Teresa i Jan Filipczak
2.    Maria i Jan Furmanek
3.    Anna i Wiktor Furmanek
4.    Agnieszka i Janusz Łojek
5.    Halina i Janusz Smołuch
6.    Kamila i Sebastian Smołuch
7.    Urszula i Wiktor Smołuch
8.    Izabela i Kamil Furmanek
9.    Alicja i Lech Furmanek
10.    Sylwia i Piotr Kułaga
11.    Grzegorz Kaczmarczyk
12.    Krystyna Szułkiewicz – Sklep ABC
13.    Maria i Marek Maciejewscy
14.    Joanna i Andrzej Cedro
15.    Marta i Mirosław Łukawscy
16.    Dorota i Dariusz Meresińscy
17.    Henryka i Julian Zychowicz
18.    Sylwia i Karol Zychowicz
19.    Katarzyna i Paweł Lasek
20.    Krystyna i Bogdan Miernik
21.    Iwona i Michał Krzywiccy
22.    Ewelina i Dariusz Miernik
23.    Barbara Cedro
24.    Halina i Andrzej Kapuścińscy
25.    Anna i Marcin Rzepeccy
26.    Magdalena i Karol Łosak
27.    Grzegorz Pietraszewski –Firma AUREUS
28.    Teresa i Jerzy Łosak
29.    Aneta i Rafał Gołuchowscy
30.    Arkadiusz Kozub
31.    Dominika i Paweł Łosak
32.    Sylwia i Karol Borek
33.    Karolina i Karol Otawscy
34.    Maria i Andrzej Otawscy
35.    Anna i Tomasz Otawscy
36.    Józefa i Marian Łosak
37.    Aneta i Grzegorz Duda
38.    Łukasz Wojciechowski
39.    Tomasz Smołuch
40.    Marek Duda
41.    Elżbieta i Andrzej Cierpica
42.    Ewa i Emil Miernik
43.    Edyta i Sebastian Ostrowscy
44.    Krystyna Witkowska
45.    Anita i Leszek Mazurczak
46.    Monika i Karol Błaszczyk

Szczególne podziękowania składamy na ręce Państwa Doroty i Piotra Jaworskich za udostepnienie sali na poczęstunek.

Lista Krwiodawców z dnia 27. 09. 2015r. Akcja została zorganizowana przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach oraz Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Daleszycach. Dziękujemy Kierownikowi NZOZ w Daleszycach dr Maciejowi Ślebarskiemu za udostępnienie ośrodka zdrowia w Daleszycach.

1.Szumski Bogusław
2.Guła Martyna
3.Domaradzki Grzegorz
4.Solewicz Aneta
5.Kozłowski Krzysztof
6.Łodej Grzegorz
7.Wojsa Karolina
8.Jobkiewicz Artur
9.Furmanek Urszula
10.Frąk Wiktor
11.Rzadkowski Sebastian
12.Kamińska Sylwia
13.Pietrowski Łukasz
14.Pindral Czesław
15.Pindral Krzysztof
16.Kamiński Paweł
17.Powałek Szczepan
18.Kraj Mieczysław
19.Grzęda Piotr
20.Maciejewski Jan
21.Kawecka Justyna
22.Scendo Lidia
23.Grzesik Anna
24.Solewicz Paweł
25.Rzadkowski Tomasz
26.Mochocka Teresa
27.Gawęcka Urszula
28.Dziedzic Elżbieta
29.Solewicz Rafał
30.Zwierzyńska Anna
31.Maroński Marian
32.Ozga Artur
33.Ostrowski Stanisław
34.Łosak Elżbieta
35.Jaworska Dorota
36.Łosak Barbara
37.Kudła Piotr
38.Kaleta Aneta
39.Kudła Rafał
40.Haba Mirosław
41.Kawecki Mieczysław
42.Czaja Zbigniew
43.Czaja Anna
44.Pindral Paweł
45.Zdanowska-Cych Bożena

Więcej na FB: TUTAJ