Ochotnicze Straże Pożarne to wielki potencjał społeczny, a strażacy wywierają pozytywny wpływ na rozwój swych miejscowości. W Polsce zorganizowane ratownictwo od ognia odnotowano po raz pierwszy w XIV w. na terenie większych miast. Obowiązek pełnienia funkcji ratowniczych na wypadek pożaru nakładano na rzemieślników.
Rozwój organizacji strażackich na ziemiach polskich znajdujących się wtedy pod trzema zaborami – datuje się od połowy XIX wieku. Pod zaborem pruskim w roku 1845 w Poznaniu powstała pierwsza straż pożarna, w królestwie Polskim Straż Ochotnicza Ogniowa w Kaliszu w 1864r., a na terenie zaboru austriackiego założona została Straż Ochotnicza Ogniowa w Krakowie w 1865r.
W czerwcu 1873r. w Kielcach w pałacu biskupim odbyło się uroczyste otwarcie Towarzystwa Ochotniczej Straży Ogniowej. Do tego okresu narzędzia do gaszenia pożarów na terenie Kielc mieściły się w szopie przy ul. Konstantego (obecnie róg ul. Wesołej i Sienkiewicza) oraz w remizie wybudowanej w 1846r. na zakupionym od Stanisława Łatkiewicza placu ze studnią przy ul. Leonarda.
Od początku XX wieku odnotowuje się rozwój organizacyjny pożarnictwa ochotniczego. W 1913r. było 557 straży, w tym 183 na wsi. Działacze strażaccy podjęli próbę powołania ogólnopolskiej organizacji. Władze rosyjskie zatwierdziły w kwietniu 1915r. ustawę Towarzystwa św. Floriana jako organizacji skupiającej wszystkie straże pożarne działające na terenie Królestwa Polskiego. Niemcy przerwali prace na rzecz rozwoju Towarzystwa.
W dniach 8-10 września 1916r. w Warszawie odbył się I Ogólnopolski Zjazd Straży Ogniowych, w którym uczestniczyło 960 reprezentantów z 302 straży z terenu Królestwa Polskiego, a prezesem Zarządu został Bolesław Chomicz.
U progu niepodległego państwa ruch strażacki był rozbity pod względem organizacyjnym, istniały wówczas: Związek Floriański, Cieszyński Związek Straży Pożarnych, Krajowy Związek Straży Pożarnych, Pomorski Związek, Śląski Związek oraz Wielkopolski Związek Straży Pożarnych.
W dniach 8-9 września 1921r. w Warszawie odbyła się I Ogólnopaństwowy Zjazd Delegatów Straży Pożarnych, Zjazd powołał do życia Główny Związek Straży Pożarnych RP, uchwalił statut oraz wybrał władze. Prezesem Zarządu został Bolesław Chomicz.
W 1947r. Prezesem Związku Straży Pożarnych PR zostaje Wilhelm Gancarczyk. W okresie powojennym związek OSP przyczynił się do poprawy zaopatrzenia w sprzęt pochodzący z wojskowego demobilu. W 1949r. Związek został rozwiązany.
W 1950r. państwo przejęło ciężar bezpieczeństwa przeciwpożarowego, w tym finansowania ochrony przeciwpożarowej. Powołano Komendę Główną Straży Pożarnej, utworzono wojewódzkie i powiatowe komendy, a za rozwój OSP odpowiadały państwowe organy administracji przy współudziale gminnych (po 1954r. gromadzkich) rad narodowych.
W dniu 28 grudnia 1956r. w Warszawie odbył się Krajowy Zjazd delegatów, na którym powołano Związek Ochotniczych Straży Pożarnych. W kolejnych latach zmieniała się ustawa o ochronie przeciwpożarowej, która nakładała na gminy tworzenie związków OSP. Najczęściej prezesem gminnego związku był Naczelnik Gminy (dzisiaj wójt / burmistrz).
Po transformacji na podstawie ustawy z dnia 24 sierpnia 1991r. o ochronie przeciwpożarowej OSP podporządkowano samorządom gmin, szczególnie poprzez ich finansowe uzależnienie. W 1992 odbył się krajowy Zjazd Związku OSP, który uchwalił nową nazwę Związek OSP RP, a prezesem został wybrany Waldemar Pawlak z PSL.
Początki pożarnictwa na terenie dzisiejszej gminy Daleszyce sięgają lat 20 - tych XIX wieku, kiedy to jej mieszkańcy dbali o bezpieczeństwo i uzbrajali się w podstawowy sprzęt gaśniczy zdeponowany w miejskim ratuszu, a gród był patrolowany przez dwóch stróżów nocnych. W 1845r. w miejscu gdzie mieści się OSP Daleszyce wybudowano szopę 8m x 8,6m krytą gontem na narzędzia pożarnicze.
W Daleszycach Związek Gminny OSP utworzono w latach 70 – tych XX wieku. Na czele stanął ówczesny Naczelnik Gminy Henryk Cichosz, a Komendantem został Bogusław Furmanek. Kolejne lata działalności to funkcjonowanie Związku dzięki Naczelnikom Gminy, którzy byli wybierani do Zarządu. W roku 1985 na Gminnym Zjeździe jednostek z terenu gminy wybrano nowe władze - na Prezesa Bogusława Furmanka, a na funkcję Komendanta Gminnego Mariana Kotyniewicza.
11. 04. 1996r. odbył się VII Zjazd Gminny Związku OSP RP w Daleszycach, na którym wybrano nowe władze: Prezesem został Marian Piątek (urzędujący do obecnej chwili), a Komendantem Józef Ostrowski , który pełnił tę funkcje do marca 1997 r.
Na kolejnym Gminnym Zjeździe w 1997 r. Komendantem Gminnym Związku OSP RP w Daleszycach zostaje Stanisław Borek. Dh. Marian Piątek i Dh. Stanisław Borek zostają delegowani na I Zjazd Powiatowy Związku, gdzie zostają członkami zarządu. Prezesem Zarządu Powiatowego zostaje Wiesław Gałka – starosta kielecki.
27 kwietnia 2002r. odbywa się I Zjazd Wojewódzkiego Związku OSP RP, gdzie na prezesa zostaje wybrany Mirosław Pawlak (urzędujący do obecnej chwili). Jesienią 2006r. podczas II Zjazdu Powiatowego prezesem zostaje Ireneusz Żak (urzędujący do obecnej chwili).
Kolejny Zjazd Gminny w Daleszycach odbył się w 2011r., podczas którego nie doszło do zmian w Zarządzie. Ostatni Zjazd Związku OSP RP w Daleszycach miał miejsce w czerwcu 2016, gdzie w miejsce ustępującego Komendanta Gminnego Stanisława Borka został wybrany Szczepan Furmanek.
Miejsko – Gminny Związek OSP RP w Daleszycach zrzesza 8 jednostek OSP z terenu naszej Gminy, z czego 4 należy do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego (KRSG).
W województwie świętokrzyskim zarejestrowanych jest 853 jednostek OSP, z czego 216 działają w KRSG.
Norbert Wojciechowski