Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Daleszycach

porady-mgops


"Za życiem"

Dowiedz się jakie uprawnienia przysługują ci w ramach ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin

Ulotka dostępna TUTAJ


 

Męskie rozmowy w gronie ojców

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej informuje, że spotkania rodziców dzieci niepełnosprawnych będą odbywały się w każdy ostatni piątek miesiąca. I tak najbliższe spotkanie, tym razem TYLKO DLA OJCÓW, odbędzie się w dniu 28 kwietnia - wyjątkowo o godz:15:30 w świetlicy „Promyczek”, która mieści się w budynku gimnazjum w Daleszycach.

Grupa rodziców, którzy już zdążyli się poznać się i zintegrować podczas poprzednich spotkań zaproponowała tematykę kolejnych zebrań oraz szereg ciekawych inicjatyw. Między innymi pojawił się pomysł na zorganizowanie spotkania tylko w męskim towarzystwie.

 

Spotkanie poprowadzi Burmistrz Dariusz Meresiński oraz zaproszeni goście: ojcowie dzieci sprawnych inaczej z Kielc oraz Wicedryrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kielcach Grzegorz Ślęzak- (neurologopeda, terapeuta SI), a także specjalista pracy z rodziną prowadzący między innymi audycje w Radiu Kielce.

 

W najbliższej perspektywie planujemy spotkania z kolejnymi specjalistami, zaprosimy Państwa także na rajd i wspólne biesiadowanie przy ognisku. To od uczestników będzie zależało jaką formułę przybiorą spotkania. Jesteśmy jednak przekonani, że posłużą one zawiązaniu się nowych, cennych znajomości, przyjaźni oraz wsparcia. Jednocześnie przypominamy, że osobą do kontaktu z rodzicami dzieci niepełnosprawnych jest pani Helena Baltyn - pracownik MGOPS Daleszyce. Spotkania mają charakter otwarty co oznacza, że można swobodnie dołączyć do grupy nie czekając na zaproszenie. Każdy rodzic jest mile widziany. Przypominamy również, iż przewodniczącą pierwszej grupy wsparcia w gminie Daleszyce została wybrana pani Beata Maciejewska. Być może spotkanie z ojcami wyłoni również pana, który wesprze nasze działania.

 

Serdecznie zapraszamy
28.04.2017 „Świetlica Promyczek”
Budynek Gimnazjum (I piętro)

 


 

Rodzice dzieci niepełnosprawnych mogą liczyć na pomoc i wsparcie

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy społecznej w Daleszycach ruszył z programem pomocowym

 

Potrzebują zrozumienia, merytorycznej asysty i wiedzy gdzie i jak uzyskać pomoc. Na te potrzeby rodziców dzieci z niepełnosprawnością odpowiedział Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Daleszycach, organizując dla nich spotkanie, podczas którego można było m.in. uzyskać informacje na temat różnych form wsparcia oraz zasięgnąć porad specjalistów. Liczna frekwencja uczestników była potwierdzeniem zapotrzebowania na tego typu inicjatywy.

- To kolejne już działanie na rzecz osób niepełnosprawnych w naszej gminie. Od lutego działa Grupa Wsparcia Rodziców dzieci borykających się z tym problemem – mówi Renata Segiecińska Kierownik MGOPS - Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje rodziców, co do charakteru dalszej współpracy, będziemy w miarę możliwości reagować na zgłaszane potrzeby – dodaje.

Spotkanie odbyło się 16 marca w daleszyckim gimnazjum, a otworzył je Burmistrz Dariusz Meresiński zapewniając zgromadzonych, że wspólne rozmowy w takim gronie będą odbywały się regularnie, po to by umożliwić rodzicom wymianę doświadczeń, by mogli wzajemnie się wspierać oraz dzielić swoimi troskami i obawami.

- Celem spotkań jest nie tylko integracja, ale niesienie pomocy w postaci specjalistycznych konsultacji w obszarze zdrowia, pomocy społecznej czy pomocy prawnej, a także przekazywanie informacji na temat możliwych źródeł pozyskania wsparcia Pracujemy także nad ofertą zajęć dla osób niepełnosprawnych czekamy na sugestie beneficjentów i ich rodziców, by stworzyć kompleksowy i jak najbardziej dostosowany program wsparcia. – podkreślił Burmistrz Dariusz Meresiński. Korzystając z tej specjalnej okazji, Burmistrz wspólnie z pracownikiem MGOPS odpowiedzialnym za kontakty z rodzinami, w których występuje problem niepełnosprawności, mianowali panią Beatę Maciejewską przewodniczącą pierwszej w gminie Grupy Wsparcia.

Uczestnicy z uwagą słuchali przedstawicieli Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, którzy przybliżyli im możliwości pozyskania dofinansowania z PFRON na sprzęt rehabilitacyjny, wózki inwalidzkie, ale także szkolenia czy udział w turnusach rehabilitacyjnych.

Następnie Dyrektor Zespołu Społecznych Szkół Specjalnych w Skrzelczycach Jolanta Perlak przedstawiła propozycję zajęć dla dzieci i młodzieży, a także osób dorosłych z niepełnosprawnością zapraszając wszystkich na wspólną majówkę. Kolejnym punktem spotkania było wystąpienie Joanny Woźniak - psycholog, która koordynuje mediacje rodzinne w gminie. Podczas krótkiego wykładu na temat uczuć i emocji towarzyszących rodzicom dzieci sprawnych inaczej, niejednemu ” łza zakręciła się w oku”.

Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem matek i ojców, którzy szczerze rozmawiali o swoich problemach i potrzebach. Burmistrz zachęcał do korzystania z wiedzy specjalistów między innymi w Ośrodku Mediacji Rodzinnych wskazując na fakt, że rodzice dzieci niepełnosprawnych w gminie Daleszyce nie są już osamotnieni.

 


 

Panie na Czerwonym Dywanie w Daleszycach

11 marca był wyjątkowy dla mieszkanek gminy Daleszyce, które tego dnia otoczone zostały wyszukaną elegancją i szykiem. Panie witane były na czerwonym dywanie lampką wykwintnego soku, specjalnie dla nich odbyły się pokazy mody, pokazy kosmetyczne, porady stylistów i fryzjerów. Czekał na nie smaczny tort i cały wachlarz wybornych potraw – a wszystko to z okazji Święta Kobiet. Organizatorzy wydarzenia zadbali o to, aby każda z przedstawicielek płci pięknej poczuła się jak prawdziwa gwiazda.

Obchody Dnia Kobiet w tak niezwykłej formie odbyły się w Daleszycach po raz pierwszy. Do wspólnego świętowania w budynku OSP na daleszyckim rynku zaprosili mieszkanki gminy: Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

Na przybyłych gości czekał czerwony dywan z prawdziwie gwiazdorską oprawą oraz szereg atrakcji. Panie powitał Burmistrz Dariusz Meresiński wraz z Przewodniczącym Rady Powiatu Kieleckiego Janem Cedro, kierując do kobiet wiele ciepłych słów. – Organizując tegoroczny Dzień Kobiet szukaliśmy nowych rozwiązań, takich, które pozwoliłyby na uczczenie święta pań, nie tylko w tradycyjny sposób, który od lat był w gminie przyjęty, ale w sposób bardzo nowatorski i otwarty. Pomysł spotkał się z ogromnym zainteresowaniem i został bardzo ciepło przyjęty. A tak liczna frekwencja oraz to, że Panie wychodziły stąd odmienione i szczęśliwe jest dla nas potwierdzeniem, że warto podejmować tego typu inicjatywy – mówił Burmistrz.

Atrakcyjne pokazy mody

Program imprezy był przygotowany ze szczególną starannością tak, aby każda z pań znalazła tu coś dla siebie. Młodsze pokolenie płci pięknej zainteresował pokaz mody dziewczęcej w wykonaniu dziewczynek z terenu gminy Daleszyce. Kreacje użyczył sklep DMD Moda z Kielc. Równie atrakcyjny był pokaz mody kobiecej. W role modelek wcieliły się uczennice Gimnazjum im. Jana Pawła II w Daleszycach, które wystąpiły w kreacjach butiku internetowego Naia.pl. O ich wygląd zadbała stylistka Dominika Kozub z Daleszyc, fryzury wykonała Sylwia Kaczmarczyk z Salonu Fryzjerskiego PerLei z Kielc, a makijaże Akademia Wizażu Ewy Filipeckiej.

Stylizacje pod okiem specjalistów

Kreator wizerunku Dominika Kozub zaprezentowała mieszkankom gminy najnowsze modowe trendy. Panie wzięły również udział w pokazach kosmetycznych i mogły wysłuchać profesjonalnych porad stylistów i fryzjerów. Chętnie korzystały z zabiegów kosmetycznych oraz usług w postaci wykonania fryzury i makijażu. Pięknie umalowane i uczesane mieszkanki gminy spacerowały po czerwonym dywanie i pozowały na specjalnej „celebryckiej ściance”, gdzie fotografowała je Anna Łosak, specjalizująca się na co dzień w sesjach noworodkowych, dziecięcych, rodzinnych i ciążowych.

Dla ciała i ducha

Po zabiegach upiększających na panie czekał smaczny poczęstunek i degustacja potraw, o które zadbali: Piekarnia & Cukiernia Borków Halina i Rafał Siwonia, Zakład Masarski Henryka i Julian Zychowicz z Daleszyc, Restauracja La Cucina ze Szczecna, Firma Handlowo-Usługowa Konrad i Sławomir Kwiatek z Niw, Cukiernia Ale Babeczka z Kielc, Gospodarstwo Sadownicze Soki Ja <3 Busko. Niespodzianką od Burmistrza był także tort.

Świętowanie na czerwonym dywanie umiliły liczne konkursy z nagrodami oraz występy lokalnych wykonawców. Swoim talentem oczarowali uczestniczki wydarzenia Wiktor Zwierzyński i Magdalena Mierzwa.

Stoiska i porady

Podczas imprezy swoje usługi i towary zaprezentowało liczne grono wystawców. Panie mogły zapoznać się z bogatą ofertą z zakresu fryzjerstwa, kosmetologii, czy wizażu. Wśród nich znaleźli się: Kreator Wizerunku Dominika Kozub, Wioleta Jończyk – trener personalny, Zakład Fryzjersko – Kosmetyczny Gold Styl – Dominika Frąk i Diana Frąk, Salon Kosmetyczny La Bella – Marta Łebek, Portal www.ckdzieciaki.pl – portal informacyjny dla dzieci i rodziców, Akademia Wizażu Ewy Filipieckiej: Karolina Posłowska-Kaczor, Ewelina Kargul, Wioletta Węgrzyn, Katarzyna Łygońska, Salon Fryzjerski Per Lei – Sylwia Kaczmarczyk, Anna Łosak – fotografia noworodkowa, dziecięca, rodzinna i ciążowa, Firma Kosmetyczna Mary Kay – Edyta Górska, doradca do spraw pielęgnacji i wizażu, Ośrodek Rehabilitacyjno – Wypoczynkowy Polanika z Chrustów koło Zagnańska, Sekretny Pokój z Kielc, Firma Kosmetyczna TIANDE, Firma Kosmetyczna Jeunesse, Butik Internetowy Naia.pl – odzież na każdą okazję, Sklep DMD Moda – moda dla dziewczynek i pań.

Tegoroczne świętowanie na czerwonym dywanie z pewnością zapadnie w pamięci wszystkich kobiet, dziewczynek, pań i panienek, które tego dnia mogły skupiać na sobie uwagę sztabu specjalistów z zakresu mody i urody oraz korzystać z ich porad i usług. A my życzymy wszystkim kobietom, aby każdego dnia roku mogły czuć się tak wyjątkowo, jak 11 marca w Daleszycach.

Dziękujemy serdecznie wszystkim wystawcom i sponsorom poczęstunku za wsparcie i udział w wydarzeniu.


Zima - Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej informuje!

W związku z nadchodzącymi niskimi temperaturami oraz intensywnymi opadami śniegu zwracamy się z prośbą do wszystkich mieszkańców gminy Daleszyce o szczególne zwracanie uwagi w tych dniach na osoby: samotne, starsze, bezdomne - również te pod wpływem alkoholu.

Informujemy,że w przypadku zauważenia takich osób należy niezwłocznie powiadomić :

1.MGOPS Daleszyce – 041 307 24 78
2.Komisariat Policji – 041 307 20 77

Nadmieniamy,że na terenie gminy funkcjonuje całodobowe Schronisko dla Osób Bezdomnych i Najuboższych w miejscowości Komórki 91 – tel. 041 260 71 04; 600 796 001.


Podsumowano działalność Ośrodka Mediacji Rodzinnych w Daleszycach

Przyjazna atmosfera w placówce, liczna grupa przeszkolonych mediatorów, wiele rozwiązanych sporów i ogromne zainteresowanie Ośrodkiem Mediacji świadczą o jego sukcesie – w grudniu podsumowano działalność pierwszego i jedynego w regionie świętokrzyskim miejsca, gdzie można otrzymać pomoc wyszkolonej kadry w zakresie rozwiązywania konfliktów.

Ciepła, niemal domowa atmosfera w Ośrodku Mediacji Rodzinnych w Daleszycach zobowiązuje, dlatego też spotkanie podsumowujące miało swobodny charakter luźnej dyskusji, wyciągania wniosków oraz wymiany doświadczeń i spostrzeżeń. Odbyło się 28 grudnia w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Daleszycach w formie wspólnego śniadania osób zaangażowanych w projekt. Do jednego stołu zasiedli świeżo przeszkoleni, lokalni mediatorzy oraz: Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce Dariusz Meresiński, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Daleszycach Renata Segiecińska, dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej z sąsiedniej gminy Morawica Kazimiera Szałas oraz doktor Paulina Forma, która współpracowała z MGOPS w Daleszycach przy realizacji projektu.

- Należy szczególnie docenić kreatywność, otwartość i zaangażowanie pani kierownik i pracowników daleszyckiego ośrodka pomocy społecznej oraz wszystkich osób uczestniczących w projekcie. Szesnaście doskonale przygotowanych mediatorów stanowi ogromną wartość i potencjał przedsięwzięcia – mówiła dr Paulina Forma. – Rozmowy z osobami skonfliktowanymi odbyły się w specjalnie przygotowanym pokoju z dobrze przemyślanym wyposażeniem, które stwarza domowy, przyjazny klimat, służący rozwiązywaniu sporów i szukaniu wyjść z trudnych sytuacji – podkreślała doktor.

Dotychczas z pomocy ośrodka skorzystało 30 mieszkańców gminy. Oficjalne zakończenie projektu odbyło się na początku grudnia. Osiem rodzin, beneficjentów MGOPS objętych pomocą asystenta rodziny udało się na dwudniową sesję terapeutyczną o charakterze reintegrującym rodziny i związki partnerskie. Miejscem zakwaterowania oraz prowadzonych zajęć był hotel „Uroczysko” w Cedzynie.

Warto dodać, że daleszycki Ośrodek Mediacji powstał w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie”. Na jego działalność MGOPS pozyskał dofinansowanie z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w wysokości blisko 40 tys. złotych. Co ważne, instytucje takie jak sądy, czy zakład karny wyrażają chęć nawiązania ścisłej współpracy z ośrodkiem. Świadczy to o ogromnym zapotrzebowaniu i deficycie na tego typu usługi.

PORADNIK DOBRYCH PRAKTYK PROWADZENIA MEDIACJI



mgops
Diagnoza - Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy Rodzinie


 


Otwarcie ośrodka Mediacji Rodzinnych

4 listopada, w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Daleszycach, odbyło się uroczyste otwarcie Ośrodka Mediacji Rodzinnych. To pierwsza tego typu placówka w województwie świętokrzyskim, w której skonfliktowane strony będą mogły usiąść przy jednym stole i z pomocą niezależnego mediatora szukać rozwiązania problemu. Pierwsze mediacje odbędą się już we wtorek, 8 listopada.

Przecięcia wstęgi dokonali: Wiceprezes Sądu Okręgowego w Kielcach Mariusz Broda, Starosta Kielecki Michał Godowski, Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce Dariusz Meresiński, Przewodniczący Rady Miejskiej Mariusz Dziadowicz, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Daleszycach Renata Segiecińska, mediator dr Błażej Pasiuta oraz pracownik UJK dr Paulina Forma.

Podczas uroczystości otwarcia, której przewodniczyła kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Renata Segiecińska, przedstawiona została także diagnoza, na której oparty został projekt utworzenia Ośrodka, potwierdzająca potrzebę jego powstania. Lokalnym mediatorom wręczono zaświadczenia o ukończeniu specjalistycznego szkolenia, a po skończonej inauguracji i poświeceniu placówki, zebrani goście mieli okazję zobaczyć pokój mediacyjny, wyposażony w sposób sprzyjający swobodnym rozmowom, oddający domowy i kameralny klimat.

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Daleszycach pozyskał na stworzenie Ośrodka prawie 40 tysięcy złotych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zachęcamy do korzystania z bezpłatnej pomocy specjalisty. Osoby zainteresowane, proszone są o umówienie się na spotkanie z mediatorem, zapisy pod numerem telefonu: 41 30-72-478 wew. 22.


 Dzień Pracownika Socjalnego

Wszystkim Pracownikom Socjalnym z okazji ich święta składamy gorące życzenia wszelkiej pomyślności, poczucia spełnienia i satysfakcji w służbie drugiemu człowiekowi.
Niech każdy dzień tej odpowiedzialnej pracy przynosi zadowolenie oraz oczekiwane efekty.

Wyrazy uznania i podziękowanie za wsparcie tych, którzy potrzebują solidarnej postawy wobec życiowych problemów i trudności oraz wymagają pomocy w pokonywaniu barier wykluczenia społecznego, za zdolność zrozumienia drugiego człowieka, wyrozumiałość, życzliwość i tolerancję.


Koncert małych artystów, kwiaty, gratulacje i podziękowania – w Daleszycach po raz pierwszy uroczyście obchodzono święto pracowników socjalnych. Uroczystość odbyła się w miniony piątek (25 listopada) w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Daleszycach.

O randze Dnia Pracownika Socjalnego świadczy fakt, że święto zostało sformalizowane poprzez wprowadzenie do ustawy o pomocy społecznej zapisu, iż „dzień 21 listopada ustanawia się Dniem Pracownika Socjalnego”. To wyjątkowa okoliczność dla wszystkich pracowników służb społecznych, a w szczególności pracowników socjalnych wykonujących niezwykle odpowiedzialny zawód o charakterze pomocowym, którego główną wartość stanowi godność osoby ludzkiej.

Z tej okazji Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce Dariusz Meresiński wraz z Kierownik Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Daleszycach Renatą Segiecińską złożyli serdeczne życzenia wszystkim pracownikom Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Daleszycach. - Bardzo cenię wykonywaną przez pracowników socjalnych pracę, która jest trudna i wymagająca. Żeby móc mądrze pomagać, trzeba dostrzec człowieka wraz z jego problemami trzymając się jednocześnie obowiązujących przepisów i norm, co nie jest łatwe. Ten zawód, to ogromna odpowiedzialność – mówił Burmistrz Dariusz Meresiński.

Obchody Dnia Pracownika Socjalnego były doskonałą okazją do uhonorowania trudu wkładanego w wykonywanie tej ważnej roli społecznej. W dowód podziękowania za pracę na rzecz potrzebujących pomocy mieszkańców gminy, Burmistrz wręczył pracownikom MGOPS w Daleszycach listy gratulacyjne i róże. Były także podziękowania od pracowników MGOPS dla tych, którzy ofiarowują im wsparcie w ich codziennej pracy. Symboliczne serca otrzymali m.in.: Burmistrz Dariusz Meresiński, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Daleszyckiej, Komisariat Policji w Daleszycach oraz pielęgniarki – Teresa Olejarczyk pielęgniarka środowiskowa z Przychodni w Daleszycach NZOZ „Centrum” za pomoc w interwencjach w miejscu zamieszkania podopiecznych MGOPS i Katarzyna Baran z Przychodni dla Rodziny Galus w Sukowie za świadczenie specjalistycznych usług opiekuńczych.

Po części oficjalnej spotkania przyszedł czas na część artystyczną. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpił znany i lubiany kielecki zespół „Małe Skrzypeczki” pod kierownictwem Marii Ludmiły Wieleńskiej. Koncert poprowadził Arkadiusz Szostak reżyser z Wojewódzkiego Domu Kultury. Mali artyści zaczarowali klimat tego ważnego wydarzenia.

W uroczystych obchodach pracownikom socjalnym towarzyszyli współpracujący z nimi na co dzień przedstawiciele jednostek: Policji, Służby Zdrowia, Szkół, Nadleśnictwa, członkowie Gminnego Zespołu Przeciwdziałania Alkoholizmowi oraz Interdyscyplinarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Obecni byli także przedstawiciele Powiatowego Centrum Pomocy w Rodzinie w Kielcach oraz Domów Pomocy Społecznej, w których przebywają mieszkańcy gminy Daleszyce.

Po części artystycznej goście udali się na poczęstunek, by wspólnie spędzić czas w przyjaznej atmosferze, która sprzyjała wymianie informacji i doświadczeń.


 Życzenia Świąteczne od Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

mgops-zyczenia


Dzisiaj jest: 4 grudnia 2024 Imieniny: Barbara, Bernard, Krystian

narodowy-spis-2021

czyste-powitrze

logo-korpus

zakladka-koronawirus2-www

odpady2013pomoc-prawna-kolumna

aplikacja-blisko-baner

esesja logokielce-raj-dla-dzieci-logo

Projekty współfinansowane
ze środków Unii Europejskiej

flaga-unii

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne
Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego

logo zit kof

Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Daleszyce

Lokalny Program Rewitalizacji

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

pgn

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

mgops

logo-mgops-swiadczenia

Biuletyn Informacji Publicznejepuap2




 

Pogoda u nas

Linki

zlobek-logo

geoportal-kielce

wrota-swietokrzyskie x

logo bialelugi X

Swietokrzyskie-link

Powiat kielecki logo-link

pup kielce-logo

sodr modliszewice logo

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa logo

Statystyki odwiedzin

12720382