17 czerwca 2017 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie przyrody, a wraz z nią zmieniły się przepisy dotyczące wycinki drzew. Właściciele, współwłaściciele lub użytkownicy zgłaszają chęć wycięcia drzew lub krzewów na piśmie do urzędu gminy (druk do pobrania w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta i Gminy w Daleszycach). Zgłoszenie musi być wypełnione zgodnie z zawartymi w nim wskazówkami, w przeciwnym razie „Kowalski” zostanie wezwany do jego uzupełnienia.
Obowiązek zgłaszania dotyczy tych drzew, których obwody pni na wysokości 5 cm przekraczają:
80 cm (dot. topól, wierzb, klonów jesionolistnych, klonów srebrzystych),
65 cm (dot. kasztanowców zwyczajnych, robinii akacjowych, platanów klonolistnych)
50 cm (dot. pozostałych gatunków drzew).
Krzewu lub krzewów rosnących w skupiskach powyżej 25 m2.
Drzewa rosnące na użytkach rolnych, tzw. samosiejki nie wymagają zezwolenia na ich wycinkę.
1. Organ przyjmujący zgłoszenie jest zobligowany do przeprowadzenia oględzin przeznaczonych do usunięcia drzew/ krzewów w terminie 21 dni od dnia ich zgłoszenia. Z oględzin sporządzany zostaje protokół, którego zapis utraci moc po upływie 6 miesięcy od dnia jego sporządzenia (w przypadku nieusunięcia drzew/krzewów w powyższym terminie konieczne będzie ponowne dokonanie zgłoszenia).
2. W przypadku uznania zasadności organ będzie mógł w terminie 14 dni od oględzin, w drodze decyzji administracyjnej, wnieść sprzeciw co do zamiaru usunięcia zieleni.
3. Na wniosek zgłaszającego o zamiarze wcześniejszego usunięcia drzew/krzewów, po oględzinach organ może za odpłatnością (17 zł.) wydać zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu.
4. Usunięcie drzew bez stosownego zgłoszenia lub przed dokonaniem oględzin przez organ, a także w przypadku sprzeciwu organu, skutkować będzie naliczeniem administracyjnej kary pieniężnej.
5. Niewyrażenie stanowiska przez organ w terminie miesiąca od daty zgłoszenia uważa się za „milczącą” zgodę na wycinkę.
6. Jeżeli w terminie 5 lat od dokonania oględzin właściciel nieruchomości wystąpi o wydanie decyzji o pozwolenie na budowę, a budowa ta będzie mieć związek z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie realizowana na części nieruchomości, na której rosły usunięte drzewa, będące przedmiotem procedury zgłoszenia, wówczas na właściciela nieruchomości nałożony zostanie obowiązek uiszczenia opłaty za usunięcie drzew.
7. Pamiętać również należy o innych przepisach i regulacjach prawnych, m. in. w zakresie okresów lęgowych ptaków i ochrony gatunkowej - w związku z tym usunięcie drzew/krzewów, będzie możliwe poza okresem lęgowym, w terminie od 16 października do końca lutego.