Zagrożenie dla ludzi, zwierząt i przyrody oraz angażowanie sił straży pożarnej, której pomoc może być potrzebna w innych sytuacjach – to główne niebezpieczeństwa wynikające z wypalania traw. Przełom zimy i wiosny to okres, kiedy wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków rolnych.
Ogień często wymyka się spod kontroli, nie daje szansy ucieczki zwierzętom, nawet ludziom. Płomień może przenieść się do zabudowań mieszkalnych, co powoduje duże niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia.
Utrwalił się mit, że wypalanie traw i słomy poprawia jakość gleby, jest swoistym rodzajem jej nawożenia i użyźniania. Nic bardziej mylnego! Eksperci alarmują – wypalanie nieużytków i traw jest szkodliwe i niebezpieczne dla środowiska. Ogień nie tylko zabija żyjące w trawie zwierzęta i mikroorganizmy, ale także wyjaławia glebę. Po wypaleniu gleba ubożeje, system korzeniowy roślin zamiera, ginie flora oraz bakterie i grzyby, które powodują szybszą wegetację roślin.
Szanowni Mieszkańcy, prosimy o rozwagę i przestrzegamy przed możliwymi zagrożeniami wynikającymi z wypalania roślinności. Wypalanie traw, łąk i nieużytków jest prawnie zabronione, na podstawie kodeksu wykroczeń, podlega karze grzywny nawet do 5000 zł, może też skutkować utratą dopłat bezpośrednich z Unii Europejskiej dla rolników.
Zanim ktoś zacznie wypalać trawę, powinien zastanowić się, czy przez bezmyślność nie narazi życia swojego i innych.