Trwają konsultacje społeczne w sprawie tworzenia map, na których zostaną oznaczone miejsca zagrażające bezpieczeństwu mieszkańców całego województwa świętokrzyskiego, w tym gminy Daleszyce. Do współpracy przy projekcie zostali zaproszeni Radni Rady Miejskiej.
Policja chce być tam, gdzie jest potrzebna
Mapy zagrożeń będą uwidaczniały miejsca szczególnie niebezpieczne, m.in. takie, w których dochodzi do rozbojów, napadów, kradzieży, czy nagminnego uprzykrzania życia obywatelom, na przykład częstymi i uciążliwymi libacjami alkoholowymi. Będą w nich uwzględnione także niebezpieczne miejsca na drogach i rzekach, gdzie często dochodzi do wypadków czy utonięć. Do współpracy przy tworzeniu map zostali zaproszeni radni, ale pomóc może każdy. – Zależy nam, aby wspólnie osiągnąć i wypracować jak najwyższy poziom bezpieczeństwa mieszkańców poszczególnych gmin. Prowadzony dialog społeczny jest niezbędny do zapoznania się z rzeczywistymi oczekiwaniami lokalnych społeczności, które przełożą się na efektywną pracę policji – powiedział komisarz Kamil Tokarski, Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach.
Mapy nośnikiem informacji o przestępczości
Opracowywane mapy zagrożeń będą bardzo ważnym elementem w procesie zarządzania bezpieczeństwem publicznym. – Dzięki konsultacjom będzie można ocenić, w którym miejscu gminy istnieje potrzeba wzmocnienia działań policji i innych służb, które czuwają nad bezpieczeństwem jej mieszkańców. Dobra współpraca z policją i głos społeczeństwa są więc bardzo ważne. Dlatego podczas marcowej sesji Rady Miejskiej gościliśmy podinspektor Anetę Litwin z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, która przybliżyła zebranym temat przestępczości na terenie naszej gminy i omówiła zasady i sposób użytkowania map.
Jak podkreśliła pani Naczelnik założeniem powstających map jest to, że mają żyć, ewoluować i pokazywać, jak zmieniają się zagrożenia. Według statystyk na terenie gminy Daleszyce w latach 2012 – 2014 stwierdzono 186 przypadków przestępstw. Większość z nich, bo aż 122 przypadki dotyczyło przestępstw kryminalnych. Doszło także do 77 przestępstw przeciwko mieniu i 38 przestępstw drogowych. Policja liczy na to, że dzięki mapom zmaleją statystyczne słupki, czego zarówno sobie jak stróżom prawa życzymy.