Wizyta Comenius ”Orbis Pictus – keep it balanced”

W dniach 3-8 maja 2015 r. w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Daleszycach odbyła się, czwarta z kolei, wizyta robocza projektu Comenius "Orbis Pictus – keep it balanced", który łączy dwanaście szkolnych społeczności w Europie. Naszymi gośćmi byli nauczyciele i uczniowie z Cypru, Wielkiej Brytanii i Słowacji, z którymi łączą nas szczególne więzy przyjaźni – zacieśnione podczas naszego pobytu w Geri, Ashford i Mosovcach.

Bardzo ważnym punktem naszego programu była konferencja „Orbis Pictus – reject stereotyped thinking" - nasi goście zostali serdecznie powitani przez Pana Dariusza Meresińskiego, Burmistrza Miasta i Gminy Daleszyce, który wyraził swoją radość z ich pobytu w naszej pięknej gminie. Nauczyciele, uczniowie szkół partnerskich, przedstawiciele Rady Rodziców oraz Samorządów Klasowych z zainteresowaniem obejrzeli prezentacje przygotowane przez cztery szkoły – wymiana informacji poszerzyła naszą wiedzę na temat partnerów projektu. W tej części spotkania pani Eleanor Geering, wicedyrektor ze szkoły Phoenix School przedstawiła stereotypy na temat jej kraju, udowadniając jednocześnie, że nasze opinie na ten temat nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością i jak podsumowano – wizyty projektu Comenius pozwalają obalać stereotypy, dzięki wspaniałym możliwościom zdobywania wiedzy poprzez poznawanie historii, kultury różnych narodów w bezpośrednich kontaktach międzynarodowych.

Zapraszamy do naszej galerii -https://sway.com/cnLu11-uYbWTuJw0

Gala „We are the world", była niezwykłym koncertem, w którym wystąpili uczniowie mający różne pasje i talenty. Najliczniejszą grupę stanowili wokaliści, śpiewający w różnych językach: zabrzmiały utwory w języku greckim, angielskim, słowackim, polskim, włoskim, japońskim. Wśród wykonawców znalazła się Joanna Chrysanthou, Kinga Żak, Wiktoria Armańska, Sara Bernat, Katarzyna Ksel, Wiktor Tarłowski, Katarzyna Kitras, chór, szkolny zespół ludowy pracujący pod kierunkiem pani Teresy Klimczak. Piękne stroje, interesująca choreografia i wielka energia to cechy występujących zespołów tanecznych. Grupa z Tatr Słowacji, przygotowana przez panią dyrektor Ivetę Thomkovą przygotowała tańce góralskie; młodzież z Cypru zatańczyła tradycyjny taniec grecki; nasza grupa folklorystyczna wykonała polkę, a najmłodsi goście ze szkoły w Anglii przygotowali „Taniec majowy". Z wielką przyjemnością słuchaliśmy naszych instrumentalistów: Marysi Borek, grającej pięknie na klarnecie, Natalii Jaworskiej - znanej perksusistki i Mikołaja Klimka - utalentowanego gitarzysty - wszyscy znani są ze swoich osiągnięć.

Wszystkich zainteresowały wypowiedzi uczniów mówiących o pasjach związanych z różnymi dziedzinami nauki. Natalia Rosół opowiedziała o swoich zainteresowaniach geografią, Marcin Dziedzic przedstawił znaczenie historii w jego życiu, Patryk Zdanowski przekonał nas, jak wielki wymiar praktyczny ma znajomość TIK, Jakub Raczyński i Kacper Siwonia mówili o roli sportu, a Dominika Mochocka i Ola Raczyńska o działaniach na rzecz innych: o wolontariacie i harcerstwie.

Gala projektowa „Orbis Pictus", której elementem kończącym była piosenka finałowa „We are the World" niosła wielkie przesłanie - młodzież wyraziła miłość do Ojczyzny, jej historii i kultury; wypowiedziano pragnienie integracji i pokoju na świecie, podkreślono potrzebę aktywności obywatelskiej na rzecz innych oraz konieczność obalania stereotypów myślenia poprzez naukę i współpracę z innymi narodami.

Sprzyjały temu warsztaty sztuki ludowej „Paper wonders" prowadzone (p. Teresa Klimaczak), warsztaty taneczne (nauka poloneza) oraz wycieczki krajoznawcze. Nasi goście poznali historię regionu zwiedzając Góry Świętokrzyskie: zachwycili się historią najstarszego polskiego sanktuarium na Świętym Krzyżu i pięknem Ziemi Świętokrzyskiej. Zwiedzili Daleszyce; wyrazili słowa głębokiej wdzięczności za gościnne przyjęcie: wspaniałe specjalności polskiej kuchni, wyśmienite ciasta, przygotowane przez mamy naszych uczniów. Podziwiano malownicze położenie Kielc i niezwykłe piękno kieleckiej Bazyliki, Pałacu Biskupów . Historia Polski odkrywana w Kielcach, Krakowie i Auschwitz była bardzo ważnym elementem pobytu szkół partnerskich w Polsce – tuż przed finalną wizytą roboczą w Grecji, gdzie będziemy pracować, między innymi, nad ewaluacją projektu i raportem końcowym naszego ostatniego działania o nazwie Comenius. Przed nami nowe wyzwania europejskie o nazwie Erasmus+, które otworzą nas na międzynarodową integrację i nową współpracę edukacyjną.

Gimnazjum im. Jana Pawła II

w Daleszycach


Dzisiaj jest: 25 kwietnia 2025 Imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

narodowy-spis-2021

czyste-powitrze

logo-korpus

zakladka-koronawirus2-www

odpady2013pomoc-prawna-kolumna

aplikacja-blisko-baner

esesja logokielce-raj-dla-dzieci-logo

Projekty współfinansowane
ze środków Unii Europejskiej

flaga-unii

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne
Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego

logo zit kof

Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Daleszyce

Lokalny Program Rewitalizacji

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

pgn

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

mgops

logo-mgops-swiadczenia

Biuletyn Informacji Publicznejepuap2




 

Pogoda u nas

Linki

zlobek-logo

geoportal-kielce

wrota-swietokrzyskie x

logo bialelugi X

Swietokrzyskie-link

Powiat kielecki logo-link

pup kielce-logo

sodr modliszewice logo

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa logo

Statystyki odwiedzin

12781603